Kalsnavas pagasta pārvalde


Pārupes iela 2,
Jaunkalsnava, Kalsnavas pagasts, LV 4860,
Latvija

+37120371490,
kalsnava@madona.lv,
 
 

Aktualitātes

   
47211

ĀCM turpina izplatīties arī Madonas novadā 

 

2014.gada 7.augusts.

ĀCM turpina izplatīties: apstiprināti jauni meža cūku saslimšanas gadījumi Madonas novadā un Latgalē, kā arī mājas un meža cūkām Valkas novadā 

 

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) ir saņēmis laboratorisko analīžu rezultātus, kas apstiprina Āfrikas cūku mēra (ĀCM) vīrusu 2 no 4 atrastajām beigtajām meža cūkām Madonas novada Ļaudonas pagastā.

Viena meža cūka tika atrasta uz lauka, novācot labību, savukārt 3 meža cūkas atrada lauka malā, pie meža. Meža cūku līķi jau bija sākuši sadalīties. Laboratoriskajā izmeklēšanā vēl atrodas 2 paraugi no vakar mežā atrastajām meža cūkām.

Uzsākta slimības apkarošanas pasākumu ieviešana.

Tāpat vakar, 6.augusta, vakarā saņemtie laboratorisko analīžu rezultāti apstiprina ĀCM vīrusa klātbūtni vēl vienā piemājas saimniecībā Valkas novada Valkas pagastā, kurā tika turētas 2 cūkas. ĀCM vīruss konstatēts vienai mājas cūkai.

Ir veikti slimības ierobežošanas pasākumi ap skarto saimniecību, cūkas iznīcinātas.

Valkas novada Ērģemes pagastā konstatēts arī ĀCM vīruss 2 nomedītajām meža cūkām.

Tāpat ĀCM vīrusa klātbūtne apstiprināta 1 nomedītajai meža cūkai  Bērziņu pagastā, Dagdas novadā un 1 atrastajai meža cūkai Dagdas novada Ķepovas pagastā.

PVD atkārtoti aicina labības novākšanas laikā, sevišķi, ja labības lauks atrodas tuvu pie meža vai teritorijā, kurā būt pārvietojušās meža cūkas, pirms labības novākšanas vajadzētu apsekot un pārliecināties, vai meža cūkas tajā nav „paviesojušās”.

 

Īpaša uzmanību PVD aicina pievērst novācot ražu no laukiem, kuros tiek audzēti zirņi, kartupeļi, kukurūza.

Ja labības un ražas laikā novākšanas laikā uz lauka vai lauka malā pamanāt beigtu meža cūku, ziņojiet par to, zvanot uz PVD ĀC karsto telefonu – 20260400 vai informējiet tuvāko PVD teritoriālo pārvaldi.

Uz doto brīdi ĀCM vīruss Latvijā apstiprināts 51 meža cūkai un 56 mājas cūkām 25 piemājas saimniecībās un 1 cūku fermā, jau iznīcinātas 459 mājas cūkas

 

 

Ieteikumi labības audzētājiem

graudu novākšanas laikā

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) aicina visus labības audzētājus, sevišķi Āfrikas cūka mēra (ĀCM) izsludinātajā ārkārtējās situācijas teritorijā, labības novākšanas un kulšanas laikā uzmanību pievērst teritorijai, no kuras iegūst graudus, kā arī tālākai graudu izplatībai.

Izvērtējot ĀCM epidemioloģisko situāciju Latvijā un kaimiņvalstī, kā arī informāciju no Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestādes (EFSA - European Food Safety Autority) datiem, iegūtie graudi var būt viens no augsta riska produktiem ĀCM tālākai izplatībai. ĀCM vīruss ir ļoti izturīgs un saglabājoties graudos, tos termiski neapstrādājot, spēj izplatīties tālāk. Vīruss iet bojā pie graudu termiskas apstrādes 60° C pēc to 30 minūšu termiskas apstrādes.

 

Saspringtajā labības novākšanas laikā, sevišķi, ja labības lauks atrodas tuvu pie meža vai teritorijā, kurā varētu būt pārvietojušās meža cūkas, pirms labības novākšanas vajadzētu to apsekot un pārliecināties vai tajā nav „paviesojušās” meža cūkas.

Īpaša uzmanība jāpievērš novācot ražu no laukiem, kuros tiek audzēta kukurūza, zirņi, kartupeļi.

Pārbraucot no lauka uz lauku, sevišķi ĀCM aizsardzības un uzraudzības zonās, iesakām veikt graudu novākšanas kombaina riepu skalošanu vai dezinfekciju

Neatstājiet bez uzmanības arī savu piemājas saimniecību, sevišķi ja tajā tiek turētas cūkas! Cūkām var izbarot tikai termiski apstrādātus graudus, vārītus kartupeļus, tām nedrīkst izbarot no lauka pļautu svaigu zāli vai zaļo masu!

Ja pļaujas laikā pamanāt uz labības lauka beigtu meža cūku, ziņojiet par to, zvanot uz PVD „karsto telefonu” – 20260400 vai arī informējiet tuvāko PVD teritoriālo pārvaldi.

ĀCM un KCM nav bīstamas cilvēkiem, bet ir ļoti bīstamas mājas un meža cūkām. Cilvēks var pārnest slimību ierosinātājus ar pārtiku, apģērbu, apaviem un sadzīves priekšmetiem.


 PAR-ACM_cukaudzetajiem_iedzivotajiem_medniekiem.pdf

    

 
 
      Atpakaļ